Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.oglosupadlosckonsumencka.pl/krotkie-vademecum-wiedzy-czyli-jak-oglosic-bankructwo-osoby-fizycznej-krok-po-kroku/ |
Co zrobić aby raz na zawsze uwolnić się od długów? Brak środków na spłatę zadłużeń prowadzi do narastających odsetek i kolejnych zadłużęń i bez odpowiedniej pomocy trudno jest to powstrzymać. Jest jednak na to ratunek i o nim będzie dzisiejszy post.
Upadłość konsumencka inaczej zwąc bankructwo konsumenckie jest postępowaniem sądowym, które niesie duże korzyści dla osób zadłużonych. Dzięki niemu dłużnik może zostać oddłużony z wszelkich zobowiązań, postępowań windykacyjnych, egzekucyjnych i sądowych. Może też zostać wstrzymane naliczenie odsetek od zadłużenia. Upadłość konsumencką mogą ogłosić osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodartrczej, które z różnych przyczyn stały się niewypłacalne.
Żeby ogłosić bankructwo trzeba spełnić szereg warunków, które określa prawo. Głównym z nich jest niezawiniona niewypłacalność, potwierdzona dokumentami. To znaczy dokładnie tyle, że dłużnik musi dowieść, że nie doprowadził do stanu zadłużenia umyślnie oraz, że rzeczywiście nie jest w stanie go spłacać. Ważne jest też to czy w ostatnich 10 latach dłużnik nie występował już o procedurę upadłościową.
Procedurę upadłościową rozpoczyna się od złożenia wniosku w sądzie, a z nim niezbędne dokumenty. Wniosek musi być prawidłowo wypełniony i wolny od błędów. Potrzebny jest także spis wierzycieli i wykaz posiadaanego majątku. Ważne dla sądu jest odpowiednie uzasadnienie wniosku. Pamiętajmy, że wniosek można wypełnić samemu, co wiąże się z ryzykiem błędu, lub możemy skorzystać z pomocy prawnej. Wniosek ten ma za zadanie wykazać, że osoba zadłużona nie dopuściła się niedbalstwa, a dług jest efektem niezamierzonych działań. Należy wypunktować swoje długi i rzeczowo uzasadnić powód upadłości. Do sądu powinien trafić jasny obraz sytuacji z argumentami, mającymi potwierdzenie w dokumantach.
Pamiętajmy - przez całą procedurę można przejść godnie, jednocześnie nie martwiąc się o popełnienie błędów. Wystarczy tylko skorzystać z odpowiedniej pomocy, np. z kancelarii na stronę której przeniesiecie się klikając w link pod zdjęciem lub w słowa podświetlone na niebiesko.
Wow, ciekawy post! Zgadzam się, że zbyt łatwe dostęp do kredytów może doprowadzić do problemów finansowych. A co powiesz na perspektywę, że rozwijające się umiejętności finansowe mogą pomóc uniknąć tych pułapek?
OdpowiedzUsuńSuper, że poruszyłeś ten temat
OdpowiedzUsuń