niedziela, 22 maja 2016

ŚWIATOWY DZIEŃ MOCZENIA NOCNEGO...

http://suchyporanek.pl/

Z racji tego, że 24 maja będzie obchodzony ŚWIATOWY DZIEŃ MOCZENIA NOCNEGO, dziś temat inny niż zwykle, ale bardzo potrzebny, zwłaszcza w przypadku dzieci, które są przecież dla nas najważniejsze.


Pewnie wielu z Was spotkało się z  moczeniem nocnym, które jest sporym i uciążliwym problemem, nie tylko dla nas jako rodziców, ale przede wszystkim dla dzieci. Jest to temat trudny i chyba zbyt mało poruszany. Dlatego zamiast czekać, aż dziecko wyrośnie z moczenia nocnego, należy głębiej poznać temat i rozpocząć w razie potrzeby leczenie.

 Co to właściwie jest moczenie nocne?

Moczenie nocne, nazywamy także enurezą i jest to brak kontroli nad pracą pęcherza podczas snu. W Polsce, rodzice uważają, że problem rozpoczyna się, kiedy moczy się dziecko, które ukończyło 3 lata. Anglicy uważają, że może moczyć się w nocy dziecko, które ukończyło 5 lat. Holendrzy, Szwajcarzy i Amerykanie swoją granicę mają na poziomie 6 lat, ale niektóre dziecinie kontrolują tego nawet jak skończą 10 lat. Statystyki mówią że, problem ten dotyczy około 15–20% pięciolatków, 10% siedmiolatków oraz 8% dziewięciolatków i może mieć poważny wpływ na rozwój oraz zachowanie osób z tym problemem (w postaci np. utraty poczucia własnej wartości, problemów natury społecznej, problemów dotyczących procesów poznawczych oraz innych problemów psychologicznych), może  również wpływać negatywnie na członków ich rodzin. Częstość występowania moczenia nocnego zmniejsza się wraz z wiekiem, osiągając 0,5–2% przypadków moczenia u osób dorosłych. Enureza występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek. W przeciwieństwie do często spotykanych poglądów na ten temat moczenie nocne nie zawsze ustępuje samoistnie.

Większość rodziców w Polsce uważa, że problem pojawia się, gdy moczy się dziecko, które ukończyło 3 lata. Anglicy są bardziej wyrozumiali i twierdzą, że dzieci mogą moczyć łóżko nawet powyżej 5 roku życia. W Holandii, Szwajcarii i USA granicą jest 6 lat. Ale niektóre dzieci nie kontrolują tego nawet po ukończeniu 10 lat.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/moczenie-nocne-u-dzieci-przyczyny_36000.html
Większość rodziców w Polsce uważa, że problem pojawia się, gdy moczy się dziecko, które ukończyło 3 lata. Anglicy są bardziej wyrozumiali i twierdzą, że dzieci mogą moczyć łóżko nawet powyżej 5 roku życia. W Holandii, Szwajcarii i USA granicą jest 6 lat. Ale niektóre dzieci nie kontrolują tego nawet po ukończeniu 10 lat.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/moczenie-nocne-u-dzieci-przyczyny_36000.htmlProblem ten dotyczy około 15–20% pięciolatków, 10% siedmiolatków, oraz 8% dziewięciolatków i może mieć poważny wpływ na rozwój oraz zachowanie pacjentów. Nasze dziecko może utracić przez moczenie nocne poczucie własnej wartości, może mieć  problemy natury społecznej, problemy dotyczące procesów poznawczych oraz inne problemy psychologiczne. Dlatego dziś pragnę namówić Was do niebagatelizowania takich rzeczy u swoich dzieci oraz o odwiedzenie jednej strony, na której znajdziecie wiele potrzebnych informacji i pomoc.
Kiedy dziecko jest malutkie, czekamy na chwilę, kiedy nie będzie już siusiać w nocy i będziemy mogli odstawić pampersy, ale nie zawsze się to udaje. Moczenie nocne powodują różne czynniki fizjologiczne lub psychologiczne bądź też ich połączenie. Do niektórych przyczyn tego zaburzenia należą: niewielka pojemność pęcherza moczowego (zwłaszcza u maluszków), niski poziom hormonu antydiuretycznego wydzielanego podczas snu, zaparcie, stres, trudności w budzeniu się, atak bakterii i czynniki genetyczne. Może to być również wina emocji, np. reakcja na rozstanie z mamą, chorobę, pójście do przedszkola itp. i akurat tą sytuację znam z autopsji, bo mój synek tak reaguje na stres, czy większą zmianę.

Pęcherz moczowy przypomina worek wykonany z tkanki mięśniowej, który jest stopniowo wypełniany moczem napływającym z nerek. W nocy zwykle następuje zmniejszenie produkcji moczu, natomiast wzrasta zdolność jego magazynowania w pęcherzu. Ponieważ pomiędzy mózgiem i pęcherzem moczowym istnieje komunikacja, w chwili gdy pęcherz musi zostać opróżniony, następuje wybudzenie. Jednakże w niektórych przypadkach nie następuje spowolnienie nocnej produkcji moczu i/lub sygnał do przebudzenia nie dociera do mózgu. Brak równowagi pomiędzy nocną produkcją moczu i pojemnością pęcherza prowadzi do moczenia nocnego. 

Postępowanie w przypadku moczenia nocnego zależy od jego przyczyn. Terapia obejmuje m. in. stosowanie alarmu wybudzeniowego oraz przyjmowanie leku o nazwie desmopresyna. Są to dwa rodzaje leczenia pierwszego rzutu zalecane przez stowarzyszenie Children’s International Continence Society. Ponadto zaleca się zmianę stylu życia, trening pęcherza moczowego, czyli zachęcanie do wyciśnięcia jeszcze jednaj kropelki podczas siusiania, albo odwlekanie momentu siadania na sedesie, kiedy dziecko woła "siusiu" oraz dalszą terapię farmakologiczną z zastosowaniem np. leków antycholinergicznych bądź trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych. Desmopresyna powoduje zmniejszenie objętości moczu w pęcherzu i jest często przepisywana w przypadku moczenia nocnego. Alarm wybudzeniowy to inna powszechnie stosowana metoda – zostaje on uruchomiony w chwili wykrycia wilgoci. Niekiedy stosuje się równocześnie leki i alarm wybudzeniowy.

Trzeba jednak zawsze najpierw poradzić się lekarza, bo to lekarz pomoże ustalić zasadnicze przyczyny występowania u  dziecka moczenia nocnego i omówi  najlepsze możliwości leczenia. Aby zapewnić lekarzowi uzyskanie wszystkich niezbędnych informacji, w celu ustalenia rozpoznania i udzielenia najlepszych zaleceń, należy wcześniej przygotować się do wizyty, wypełniając kilka kwestionariuszy. Na  stronie SUCHYPORANEK.PL dostępna jest lista czynności objaśniająca wymagane informacje. W dniu wizyty lekarz może poprosić o przeprowadzenie kilku dodatkowych testów i badań, aby uzupełnić informacje podane w kwestionariuszach. Poniższy schemat w formie graficznej pokazuje wszystkie najważniejsze informacje dotyczące moczenia nocnego.Wszystkich, których dotyczy ten problem i tych, których nie dotyczy, ale za to interesuję, zapraszam na stronę SUCHYPORANEK.PL, która jest skarbnicą wiedzy na temat moczenia nocnego i zawiera również mnóstwo potrzebnych materiałów, np. testu dotyczącego moczenia nocnego, dzięki któremu uzyskacie informację czy dziecko już cierpi namoczenie nocne, znajdziecie tam też listę czynności, które należy wykonać przed wizyta u lekarza. Zachęcam do odwiedzenia i zapoznania się z materiałami tam zawartymi.


21 komentarzy :

 1. Ani Ja - ani nikt z moich bliskich nie boryka się z tym problemem,ale rozmowa o nim jest jak najbardziej potrzebna,aby osoby niedoświadczone wiedziały w czym rzecz.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja na szczęście nie mam w domu tego problemu. za to siostra - a raczej jej córa chyba coś podobnego właśnie przeżywa.

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas nie było tego problemu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z wagi problemu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na szczęście mnie to na razie nie dotyczy ale dobrze jest wiedzieć gdzie szukać pomocy gdyby i nas to dotknęło!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wyobrażam sobie jak małe dziecko musi się źle czuć mając taki problem. Odpowiednie wsparcie rodziców i pomoc jest bardzo ważne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ważny temat i często bagatelizowany. Na całe szczęście u nas nie ma tego problemu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie mam dzieci, więc nie będę się za bardzo wypowiadała na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem moczenia nocnego dotyka także osób dorosłych w różnym wieku. Warto więc zapoznać się z informacjami jak radzić sobie z problemem moczenia nocnego.
   pozdrawiam
   przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

   Usuń
  2. A jeśli problemem jest tylko zbyt głęboki sen? Czasem się zdarza, że dziecko po prostu nie potrafi się wybudzić. Co zrobić w takiej sytuacji?

   Usuń
 9. Mam nadzieję, że nas ten temat ominie - ale na pewno warto o nim mówić. Zawsze myślałam, że to problem wyłącznie na tle nerwowym - nie sądziłam, że jest jeszcze inny zespół przyczyn. Dobrze wiedzieć i mieć świadomość, gdybyśmy w przyszłości jednak musieli się z tym tematem borykać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy temat i jak dla mnie na czasie. Chetnie odwiedzę stronę: suchporanek by dowiedzieć się wiecej.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie zajrzę na tą stronę, mojemu synowi niestety czasami jeszcze się zdarza posikać w nocy, co prawda występuje to rzadko ale jednak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na naszej stronie jest do pobrania dziennik mikcji, który pomoże poprzez zaznaczanie zobaczyć skalę problemu i określić czy moczenie nocne ma jakieś odzwierciedlenie w stanach gorszego samopoczucia dziecka. Warto taki dzienniczek oraz zapis nastrojów zabrać ze sobą do lekarza.
   pozdrawiam
   przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

   Usuń
 12. Bardzo ważny temat, który zawstydzeni rodzice często omijają szerokim łukiem :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście Światowy Dzień Moczenia Nocnego, który obchodziliśmy 24go maja pokazuje nam jak dużo osób już nie boi się o problemie mówić. Jednak zdajemy sobie też sprawę, że statystyki są dużo wyższe niż szacowane. Mamy jednak nadzieje, że coraz więcej osób odważy się mówić o tym głośno i szukać dl dziecka pomocy.
   pozdrawiam
   przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

   Usuń
 13. U nas tego problemu nie ma, ale temat bardzo istotny.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ważny temat, który jak mniemam, jest jednym z tych, o których rodzice nie chcą mówić.

  OdpowiedzUsuń
 15. Na szczęście nie było tego problemu u mnie w domu ale temat jest ważny i powinien być poruszany :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. na szczęście w domu nikt nie ma tego problemu

  OdpowiedzUsuń
 17. Najważniejsze to rozmawianie z dzieckiem i wspieranie go. w takich chwilach czuje ono się winne i także odczuwa wstyd. Ważne żeby wiedziało, że nie jest to jego wina. Konsultacja z lekarzem pomoże dowiedzieć się czy moczenie nocne jest wynikiem innego schorzenia czy może ma podloże psychologiczne. Na stronie suchyporanek.pl wyjasniamy czy jest moczenie nocne i jak sobie z nim radzić.
  Pozdrawiam
  Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka