poniedziałek, 16 maja 2016

"SZUKAJĄC TEGO" - KINGA TATKOWSKA"Dla tych, którzy szukają i znajdują.

Dla tych, którzy szukają, ale znaleźć nie mogą.

Aż wreszcie dla tych, którzy pomimo całego bólu,

jaki wypełnia ich serca, mają nadzieję -

                               nadzieję na znalezienie tego, czego pragną."

                                                                        - Kinga Tatkowska


Już sam wstęp, tych kilka słów "otwierających" książkę  zwiastuje jedną z lepszych powieści jakie czytałam. Potem było jeszcze lepiej. Wstęp autorki i słowa, które w nim umieściła, są tak prawdziwe i mądre, że aż trudno uwierzyć, że ktoś potrafił je spisać na papierze. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że wśród naszych, polskich pisarek jest coraz więcej takich perełek.

W fabule nie znajdziemy wielu wątków. Jest dwoje głównych bohaterów i na ich relacjach skupia się cała powieść. Zdawać by się mogło, że przy tak niewielkiej liczbie bohaterów całość może być nudna, ale nic podobnego, bo właśnie w tej prostocie i minimalizmie tkwi geniusz książki.

Nela Tokarska. Główna bohaterka to zraniona psychicznie i fizycznie, dziewiętnastoletnia kobieta, poszukująca recepty na szczęście, w które tak na prawdę nie wierzy. Nie wierzy, że będzie jej kiedykolwiek dane. Jak sama twierdzi, była kiedyś szczęśliwa, wie co oznacza to uczucie, ale już nie jest i nie będzie. To chyba najgorsze, kiedy zaznało się czegoś, a potem straciło. Lepiej nigdy nie widzieć niż stracić wzrok, bo nigdy nie widząc nie wiemy co tracimy i lepiej nigdy nie zaznać szczęścia niż go stracić.

Arek Marczak.  Wysoki, trzydziestojednoletni, przystojny mężczyzna z kilkudniowym zarostem i uwaga... z tatuażami;). Arek jest mężczyzną idealnym: opiekuńczy, bogaty, przystojny i z zasadami. Oczywiście jak każdy facet ma swoje seksualne myśli i nie omieszka o nich wspominać na każdym kroku, ale Nela jest dla niego świętością i nie zrobi niczego wbrew jej woli, mimo że jest przyzwyczajony do kobiet, które same wchodzą mu do łóżka. Mężczyzna ten czuje się winny śmierci swojego brata, bratowej i dziecka... niesłusznie, ale bardzo to przeżywa, czego efektem jest tatuaż Feniksa zakutego w kajdany.

Poznają się przypadkowo. Ona uciekła przed traumą, jaką przeżyła. W swoją podróż zabierając ze sobą  tylko plecak, który niestety odjeżdża wraz z autobusem, którym podróżowała.  On w tym czasie tankuje swoje Audi na stacji benzynowej, na której ma miejsce feralna sytuacja. Od słowa  do słowa i przygoda gotowa ;). Postanawiają razem pojechać przed siebie i zwiedzać Polskę. Ta podróż jest symbolem nie tylko fizycznego zwiedzania, to podróż również w głąb siebie. Ich celem jest zapomnieć o przeszłości, ale to zmienia się w trakcie poznawania się bohaterów. Teraz celem jest przyszłość, wspólna przyszłość. W trakcie podróży dużo rozmawiają i tu ukłony w stronę autorki, że  rozdziały  przeplotła krótkimi, dowcipnymi scenkami/dialogami, w których widać poczucie humoru i wzajemną sympatię Arka i Neli. W fazie poznawanie się, Arek często robił Neli aluzje seksualne, jednak od chwili, kiedy poznał jej sekret, stał się czułym i "milczącym" mężczyzną. Tutaj widać, jaką oboje przeszli wewnętrzną przemianę. Kolejny raz zaufali i zawierzyli sercu. Jest też pełno pięknych i życiowych stwierdzeń. Owszem, wkradło się  kilka przesłodzonych rzeczy, ale nie będę się czepiała.  Ta genialna książka, napisana została rewelacyjnie, zabawnie, poprawnie stylistycznie, nie za długo i nie za krótko, trafnie i pouczająco. Mimo, że jest tylko dwóch bohaterów, nie nudzimy się ani przez chwilę.

Autorka na stosunkowo niewielkiej ilości stron, w niewielkiego formatu książce, zamieściła cudowną i wzruszającą historię... To książka, gdzie już w momencie wzięcia jej do ręki, wiadomo intuicyjnie, że to jest to. W rewelacyjny sposób połączyła trudne aspekty życia bohaterów i ich psychologiczne poranienie ze świetnymi dialogami i przemyśleniami. Widać, że autorka wnikliwie obserwowała różne ludzkie zachowania. W książce jest mnóstwo sentencji, które mnie zachwyciły i które chętnie bym przytoczyła, ale wolałabym żebyście sami przeczytali powieść. Studiujemy lekturę lekko i bez przymusu, książka czyta się praktycznie sama. Możecie znaleźć tu sporo pytań, ale i wiele odpowiedzi na to, co nurtuje każdego z nas. On skrzywdził, a ona została skrzywdzona. Jest mądrze, smutno, poruszająco ale i zabawnie. Autorka niezwykle umiejętnie opisała prawdziwe relacje międzyludzkie z wielkim poczuciem humoru i finezją. Bardzo podobało mi się też to, że Arek i Nela są naprzemiennymi narratorami, dzięki czemu miałam okazję poznać ich oboje.

Muszę wspomnieć też o pewnych skojarzeniach i to do książki, którą znam na wylot. Czytamy w publikacji takie zdania - "Bo chcę więcej", "Dojdź do mnie maleńka", "Patrz na mnie", dowiadujemy się, że Nela przewraca oczami, ustalają zasady/reguły wspólnej podróży... hmmm, to samo czytałam w Greyu :). Na szczęście więcej podobieństw nie zauważyłam.

Podsumowując. Opowieść jest genialna w swej prostocie. Niby zwykła opowieść o dwójce zwykłych ludzi, a jednak takie historie są najpiękniejsze, bo każdy znajdzie w niej część swojego życia i własnych obaw. Nie da się jej zamknąć w jednym rodzaju literackim, bo mamy tu elementy obyczajowe, psychologiczne i... romans. Już bardzo dawno nie czytałam czegoś, co mówi o tak wielu aspektach psychologicznych, a mimo to jest lekkie i przyjemne. Komu poleciłabym "Szukając tego"? Głównie kobietom, bo mężczyźni są zbyt mało subtelni i zbyt ciężko myślący żeby zrozumieć jej sens. Z niecierpliwością czekam na drugą część "SZUKAJĄC TEGO".

Książkę możecie zakupić na stronie ZACZYTANI.PL
Zapraszam również na fp. wydawnictwa NOVAE RES, gdzie znajdziecie wszystkie aktualności książkowe.


Rodzaj literatury -           obyczajowy
Wydawca -                     Novae Res
Oprawa -                        miękka
Liczba stron -                  29219 komentarzy :

 1. Wow niesamowita opowieść :-) Bardzo chętnie ją przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się być fajna.. wstęp mnie zaintrygował :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich słów jak we wstępie w książce jest wiele więcej.

   Usuń
 3. Myślę, że mogłaby mi się spodobać ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna :) z jednej strony prosta historia a z drugiej coś ma co wciąga. Spodobała by mi się ta książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, niby prosta, ale jest tak ciekawie napisana, że wciąga na całego.

   Usuń
 5. To musi być bardzo interesująca książka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaintrygowałą mnie wieć może w przyszłości ją przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie bym przeczytała :) wydaje się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie czytałam ale może to zmienię. =)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam autorki, mimo, że lubie polskie powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię takie debiutanckie powieści, no i ważne że mimo tych drobnych podobieństw nie jest drugim Greyem :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Taką książkę z chęcią bym przeczytała, lubię takie historie. A jeśli Polka jest autorką, to tym bardziej.

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka