niedziela, 12 czerwca 2016

"JEDWABNA OPOWIEŚĆ" - KELLI ESTES...Po przeczytaniu książki mam tyle myśli w głowie, których nigdy nie uda mi się ubrać w odpowiednie słowa, tak, żeby  uwiecznić to, co odnalazłam w powieści. Żadna książka wcześniej nie zrobiła ze mną tego, co ta i żadna nie wydobyła zemnie tylu łez, ani nie doprowadziła do otrzymania mandatu za przekroczenie prędkości..


Najmniejsze przedmioty mogą w sobie kryć stulecia sekretów…

Liu Mei Lien to chińska dziewczyna zamieszkała w Ameryce w latach 80 - tych, wraz z ojcem i babcią. Musi udawać chłopca. Są to lata, kiedy Ameryka przechodziła kryzys gospodarczy i Amerykanie postanowili zrobić czystki etniczne. Cudzoziemcy nie byli mile widziani. Rodzina Liu Mei Lien zostaje zmuszona do opuszczenia swojego domu i udania się na statek, który ma ich zawieźć z powrotem do Chin. Niestety, jest to tylko teoria, bo w praktyce żaden z Chińczyków, a było ich około 300 - tu, do Chin nie dopływa. Nie dopływają nawet do następnego portu. Bohaterce udaje się uratować, dzięki heroicznej postawie jej ojca, ale woda nadal jest jej przeznaczeniem. Mei Lien zostaje przygarnięta przez Josepha, który z czasem ją poślubia, wbrew powszechnym antypatiom do Chińczyków. Rodzi im się też syn. To dla niego bohaterka praktycznie przez całe swoje krótkie życie haftuje szatę, na której uwiecznia miłość i historię, również tą straszną... dla potomnych, by prawda nareszcie wyszła na jaw. Prawda, która nie mogła być wcześniej ujawniona...

Inara Ericson, to Amerykanka, żyjąca w czasach obecnych. Dziedziczy po swojej ciotce piękną posiadłość na wyspie Orcas, z której postanawia zrobić luksusowy hotel. Podczas remontu znajduje w jednym ze stopni schodów zawiniątko, a w nim... kawałek jedwabiu (rękaw) z wyszytą na nim historią. Postanawia rozwikłać zagadkę, tylko czy będzie w stanie znieść jej tragiczne rozwiązanie? Czy przez niechlubną przeszłość swojego przodka nie straci miłości mężczyzny? Czy będzie w stanie, wbrew ojcu, spojrzeć ludziom w oczy i przeprosić za kogoś, kogo już dawno nie ma? Co łączy Liu Mei Lien, Chinkę urodzona w1800 roku z Inarą, amerykańską dziewczyną z naszych czasów? Co wspólnego ze sobą mają Daniel i Joseph? Jaką tajemnicę kryje Duncan Cambell, praprapradziadek Inary?I wreszcie, jaką i kogo historię opowiada jedwabny kawałek materiału?

Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, losy ludzkie łączą się w jedną, tragiczną historię. Ktoś musiał umrzeć, żeby inni przejrzeli na oczy. Książka składa się z rozdziałów, gdzie opisane są na zmianę losy Mei Lien i Inary. Kiedy Inara stara się odkryć prawdę, my w tym samym czasie dowiadujemy się jej ze strony MeiLien. Czytamy jakby na dwóch płaszczyznach. Niby wiemy już wszystko, a mimo to czekamy na odkrycie prawdy. Jest tu taka bomba emocjonalna, że chwilami miałam wrażenie, że wybuchnę. Autorka cudownie gra na uczuciach kobiet, matek i żon, wzrusza je i wyzwala pokłady współczucia i empatii. Życie Mei Lien, nie było łatwe, wręcz koszmarnie trudne. Najpierw strata rodziny, potem wyklęcie przez społeczeństwo, śmierć męża, który był jedyną bliską jej sobą, a na końcu choroba, która zmusza ją do oddania własnego dziecka obcym osobom. My to czujemy, my jesteśmy Liu Mei Lien, a zaraz potem stajemy się Inarą.
 
"JEDWABNA OPOWIEŚĆ" to misterna historia, która zapadła we mnie bardzo głęboko i poruszyła emocje do granic możliwości. Cudowna, niepowtarzalna, zapadająca w pamięć i wyjątkowa. Autorka w cudowny sposób opowiada historię dwóch kobiet, z dwóch różnych epok. Mimo, że nigdy się nie poznały, są ze sobą związane tragiczną historią. Kiedy zaczęłam czytać, nic nie wskazywało na to, że powieść aż tak mną poruszy. Zdawało mi się, że to taka sobie  zwykła historia. Teraz wiem, to nie jest zwykła historia. To życie kobiet mądrych, mocno kochających, wytrwałych i pragnących prawdy. Całość jest opisana w tak cudowny i obrazowy sposób, że miałam wrażenie jakbym oglądała film. Obrazy same przesuwały się przed oczami. Wszystko co jest tu przedstawione widziałam jak żywe, jakbym była w kinie. Niesamowity sposób pisania. Wszystko jest  idealnie ze sobą zgrane, nic nie jest przesadzone.

Autorka przez losy tych kobiet wystosowała do nas niesamowity przekaz, o tym, że życie ludzkie nie jest zabawką, a prawda i krzywda ludzka prędzej czy później zawsze wyjdzie na jaw. Pokazuje też jak ważne są więzi rodzinne, prawda i uczucie. Niesamowicie pięknie ukazała też miłość, bo obie bohaterki taką znalazły. Oczywiście ta w odległych czasach była o wiele trudniejsza i pełna wyrzeczeń, ale tak samo mocna, może nawet bardziej, niż miłość ówczesna, która również zostaje wystawiona na próbę. Opowieść o Mei Lien udowadnia nam, że człowiek potrafi znieść bardzo wiele i wiele poświęcić, kochając przy tym bezgranicznie. Za to historia Inary pokazuje, że w ludziach drzemie dobroć i pragnienie prawdy, nawet kosztem reputacji własnej rodziny. Aż trudno uwierzyć, że "Jedwabna opowieść" jest debiutem Kelli Estes, bo tak cudownie piszą zazwyczaj autorzy bardziej doświadczeni.

Publikację, mimo, że fikcyjną, ale opartą na faktach, polecam wszystkim. Śmiało możecie dać ją do przeczytania też swoim nastoletnim dzieciom. Na pewno wyniosą z niej wiele. Nie musicie się też martwić, że dzieci zostaną zdeprawowane, bo nie ma tu seksu. Jedyna wzmianka o nim brzmi tak:

"Przyjechał w piątek po południu i został do niedzieli. Nie skorzystał z pokoju gościnnego". 

 I tyle na temat seksu :).

Na koniec małe ostrzeżenie - przed rozpoczęciem czytania, przygotujcie sobie zapas chusteczek.

Książkę możecie zakupić TU w promocyjnej cenie.
 
Wydawnictwo  - Wydawnictwo Kobiece
Autor  -               Kelli Estes
Ilosć stron -        432


11 komentarzy :

 1. To, że lubię popłakać przy książce to wiesz. Czytając Twój opis nie wiem czy by mnie aż tak wyruszyła.
  Mimo wszystko chętnie bym przeczytała książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale pięknie opisujesz, naprawdę!
  :)
  tej książki nie czytałam jeszcze, może w przyszłości....
  Obserwuję, by mieć na bieżąco Twe wpisy. W wolnej chwili zapraszam do mnie. Jeśli Ci się spodoba zostań na dłużej. Będzie mi bardzo miło :) pozdrawiam i życzę miłego tygodnia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam chyba nigdy o niej, ale przyznam, że mnie zainteresowała :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest stron - kilk!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wierzę, że przekaz jest niesamowity i z chęcią sama przeczytam w wolnym czasie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mandacik mówisz?
  Intrygują mnie książki w których jest do rozwikłania jakaś zagadka. Zazdroszczę tylu ciekawych tytułów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś dla mnie ;-) Pozycja obowiązkowa ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. zaintrygowała mnie ta książka i to bardzo,,
  pozdrawiam MARCELKA

  OdpowiedzUsuń
 8. To jest idealna ksiażka dla mojej siostry, zaraz jej podeślę tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może i mnie by ta opowieść wzruszyła :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To jest historia, która w 99% nam się spodoba :) Koniecznie musimy sięgnąć po ten tytuł w czasie wakacji :)

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka