poniedziałek, 11 lipca 2016

"WYZNANIE. PRAWDZIWA HISTORIA POLSKIEJ PROSTYTUTKI". - JANKA SZCZĘSNA

"Wyznanie to powieść biograficzna, opowiadająca historię dojrzałej, wykształconej kobiety, mieszkanki Małopolski, która w następstwie nieszczęśliwego wypadku, porzucenia przez męża oraz bezdusznego orzeczenia ZUS-u o zdolności do pracy mimo kalectwa, w czterdziestym roku życia podejmuje rozpaczliwą decyzję o wyjeździe do niemieckiego domu publicznego.


Nie zna języka ale zna swoją wartość. Nie zna specyfiki zawodu ale mimo wszelkich przeciwności, dzięki dążeniu do perfekcji w każdej dziedzinie życia staje się profesjonalną prostytutką. A kiedy już osiąga cel i pracując w nowym zawodzie, jest w stanie utrzymać rodzinę, pojawia się On miłość życia, a wraz z Nim największa egzystencjalna rozterka: mieć czy być? Mieć pieniądze czy być kochaną?

Wyznanie to pasjonująca powieść, pełna niezwykłych postaci i zdarzeń. Wątek biograficzny staje się punktem wyjścia do wielkiej literatury. Jesteśmy świadkami do bólu autentycznej spowiedzi, próby oczyszczenia się po upadku kobiety, której szczerość, inteligencja i zmysł obserwacji wywołują nasz podziw. Zarysowujący się w tle obraz tajemniczego świata zachodnioeuropejskiej prostytucji w dobie globalizacji zaskakuje swoimi mechanizmami i szerokością zasięgu. Dotyka postacie z wielu środowisk, w tym polityki, które obnażają przed nami swoje ukryte oblicze w fascynujących epizodach i dialogach."

Janka Szczęsna to czterdziestoletnia kobieta, o której można zaśpiewać "Znowu w życiu mi nie wyszło..." Dwoje dzieci i dwóch mężczyzn, którzy okazali się nie tymi, co powinni, wypadek i brak pieniędzy zmuszają ją do podjęcia decyzji o wyjeździe do Niemiec i pracy jako prostytutka. Miał być to tylko jeden raz... ale czy chęć posiadania i zarobienia łatwych pieniędzy da się okiełznać? Kim zostanie  Janka - Johanną czy nadal Janką? Jak szybko pieniądz możne zagłuszyć wyrzuty sumienia? Czy poznany mężczyzna będzie potrafił dać jej uczucie na tyle silne, że Janka wyjdzie z bagna, w którym tkwi dobrowolnie?

Książka opowiedziana jest pierwszoosobowym narratorem, którym jest Janka. To jej swoisty pamiętnik i spowiedź. Od czasu do czasu wtrąca się narrator trzecioosobowy, który opowiada o życiu Janki, tej zwykłej, nie będącej prostytutką. To jak dwie osoby, tak, jak Janka jest dwoma osobami, dwoma życiami. Zresztą sama je tak dzieli. Na życie w burdelu i po za nim. Mamy tu historię rozdartej wewnętrznie kobiety, która musi wybrać między być, a mieć.  Musi wybrać, między odarciem się z własnej godności, a zaspokojeniem głodu dzieci. Wyrzuty sumienia szybko jednak zostają zagłuszone, a świat prostytucji wciąga, wabiąc wielkimi pieniędzmi. Pełno tu wewnętrznych przemyśleń głównej bohaterki, które zawsze sprowadzają się do wybielenia siebie. Widzimy  obraz życia kobiety, smutny obraz, rozbitej i pogubionej kobiety. Mamy też zlepek kilku scen z jej życia, tworzących w miarę chronologiczny ciąg. Nie ma tu opisanych wielu scen seksu, jedynie to, co siedzi w głowie kobiety Książka pokazuje tragizm życia ludzkiego, ale i jego pociąg do pieniądza. Bo tak łatwiej, bo tak wygodniej...

Książka napisana jest prostym językiem i wciąga jak mało która. Ja przeczytałam ją w jeden wieczór. Aspekty psychologiczne dają nam tu wiele do myślenia, zwłaszcza to "czy ja bym tak potrafiła?" Bohaterka wszystkie swoje niepowodzenia zwala na system w Polsce, który nie pozwala zarobić uczciwie. No cóż, gdyby każdy tak myślał, to wszyscy bylibyśmy prostytutkami. Drugą rzeczą jest to, dlaczego mężczyźni uczęszczają do takich przybytków. Nawet 90 letni staruszek, którego "tak ładnie ubrała do burdelu żona". Jedni chcą szybkiego seksu, inni wolą prostytutki, bo maja przedwczesny wytrysk. inni mają niespotykanie preferencje, a jeszcze inni chcą się tylko przytulić i porozmawiać. Dowiadujemy się też historii innych prostytutek. Jedna jest nimfomanką, i tylko tak może zaspokoić chorobę, 3 w 1, pieniądze, seks i narzeczony robiący to samo. Inna, czarnoskóra, gender, utrzymuje z tych pieniędzy przytułek w Afryce. Jeszcze inna zbierała na operację, ale wpadła w alkoholizm i tak zostało, aż umarła. Większość prostytutek jest alkoholiczkami, bo chcą się znieczulić do tej pracy. Wino leje się strumieniami. To dziwny, lecz fascynujący świat, w którym nic nie jest wiadome. To wszystko pokazuje nam, że nie można oceniać ludzi, nie znając ich, ani ich historii. Janka poszła na łatwiznę, straciła szacunek do pieniądza w myśl zasady "łatwo przyszło, łatwo poszło". Wiedziała że znów może pojechać i zarobić, to wydawało się takie proste... ale proste nie było, bo wyniszczyło ją psychicznie i wyzuło z własnej wartości.

Autorka w swojej debiutanckiej powieści pokazała nam inny i szokujący świat, jednak jest to świat, w którym żyją również czujące kobiety, często nie mające innego wyjścia, jak być prostytutkami. Ja osobiście bohaterki nie polubiłam, bo zwyczajnie nie rozumiem jej postępowania, ale nie mnie oceniać...

Książkę polecam głównie kobietom, ku przestrodze, dla przemyśleń i dla  kawałka świetnej opowieści.

Książka do kupienia TU

Wydawnictwo  Oficyna Wydawnicza Promocja
Autor Janka Szczęsna
Liczba stron 256
Oprawa miękka
 Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka