czwartek, 10 listopada 2016

"BYĆ JAK AUDREY HEPBURN" - Mitchell Kriegman


Któż z nas chociaż raz nie zamarzył o wielkiej sławie, bogactwie i uznaniu. Czerwony dywan, pieniądze, blask fleszy - to jest życie! Ale czy na pewno? Czy takie życie jest usłane różami?
Lisbeth to dziewczyna z patologicznej rodziny, no może nie aż tak, ale w każdym razie nie z takiej z prawdziwego zdarzenia. Dziewczyna, żeby chociaż trochę urozmaicić sobie życie, staje się ogromną fanką Audrey Hepburn i wszystkim, co z nią związane. Pewnego dnia ma okazję założyć cudowną suknie ze "Śniadania u  Tiffany'ego" i jej życie odmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zaczyna bywać na imprezach największych sław, ma życie o jakim marzyła, ale czy na pewno? Powoli zaczyna rozumieć, że "nie wszystko złoto, co się świeci" i patrzeć wgłąb siebie, a nie obok siebie.

"Opowieść o tym, jak jedna mała czarna może całkowicie zmienić życie młodej dziewczyny…
19-letnia Lisbeth ucieka od monotonii życia codziennego, oglądając filmy z Audrey Hepburn w roli głównej. Na co dzień pracuje w miejscowym barze jako kelnerka, jednak to zajęcie nie daje dziewczynie żadnych perspektyw na dalszy rozwój. Pewnego dnia otrzymuje rewelacyjną wiadomość od swojej przyjaciółki Jess – stażystki w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Okazuje się, że na najważniejszym wydarzeniu modowym Met Gala, odbywającym się przy udziale nowojorskich celebrytów i rekinów biznesu z Wall Street, zostanie wystawiona pierwotna wersja legendarnej sukienki od Givenchyego, którą miała na sobie Audrey Hepburn w filmie Śniadanie u Tiffany’ego. Lisbeth, długo się nie zastanawiając, wyrusza w podróż do Wielkiego Jabłka. Już na miejscu, w tajemnicy przed wszystkimi, a także dzięki pomocy Jess, Lisbeth przymierza słynną suknię. Dodatkowy makijaż i fryzura à la Audrey Hepburn sprawiają, że część osób bierze bohaterkę za elegancką i prominentną celebrytkę.

Wkrótce, dzięki sukienkom vintage swojej babci oraz modowej smykałce Jess, Lisbeth odnosi niebywały sukces w elitarnej socjecie Manhattanu, skupiając na sobie uwagę księżniczki popu Tabithy Eden oraz wpływowego ZK Northcotta, następcy potentata gazowego. Jednak w niedługim czasie Lisbeth przekonuje się, że jej nowe życie – pełne zaskakujących zwrotów akcji – wcale nie jest usłane różami, zaś ludzie, którzy przebywają w jej otoczeniu, mają wobec niej podejrzane zamiary. Młoda kobieta będzie musiała się zastanowić, co tak naprawdę liczy się w życiu: znajomość z reprezentantami nowojorskiej elity czy może relacje z tymi osobami, które znają prawdziwą Lisbeth.
Nowojorski blichtr, ciemne sekrety socjety Manhattanu oraz powiew wielkiego świata glamour… Idealna powieść dla fanek Audrey Hepburn oraz dla każdej kobiety, która pragnie choć na chwilę wyrwać się z codziennej, przytłaczającej rzeczywistości!"

Brawo ! Brawo dla autora, który w niezwykle obrazowy sposób ukazał nam specyfikę życia elit i celebrytów, a dodatkowo jego opisy pozwoliły mi być tam, w środku fabuły wręcz namacalnie. Czytając, moja wyobraźnia nie miała zbyt wiele do roboty, bo wszystko autor nakreślił w sposób praktycznie filmowy. Wyobraźcie sobie, że siedzicie w kinie i oglądacie fabułę książki na ekranie - ja tak się czułam, zagłębiając się w akcję strona po stronie. Rewelacyjnie ujęta została tez przemiana Lisbeth, kiedy to przestaje udawać swoja idolkę, a zaczyna rozumieć, że lepiej być sobą. Zaczyna rozumieć, że dobra materialne nie są najważniejsze, bo ważniejsze jest własne ja!

Historia bardzo mi się podobała. Napisana ją w lekki i przyjemny sposób, więc jest idealna, jeżeli chcemy się odprężyć. Język literacki również nie pozostawia niczego do życzenia, jest poprawny i ciekawy - taki jak lubię. Fabuła umieszczona w luksusowym świecie dla mnie jest strzałem w dziesiątkę, bo takimi historiami najczęściej się zaczytuję :). Jeszcze słów kilka opisach. Nie lubię, kiedy są zbyt rozwlekłe, przez co książka nudzi, tutaj nic takiego nie miało miejsca, bo autor świetnie to wszystko wypośrodkował. I pomyśleć, że to mężczyzna potrafił opisać świat i wnętrze kobiety i to jako pierwszoosobowy narrator ;).

Polecam powieść gorąco!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka