poniedziałek, 24 kwietnia 2017

"JASNA GÓRA - DOM KRÓLOWEJ. CZYTANKI MAJOWE" - EWA HANTER...


Miesiąc maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy, również w kościele katolickim.  Pierwsze Komunie Święte, dzieci ubrane na biało, nabożeństwa majowe - dla katolika to coś, na co czeka się cały rok. Dziś nie będę Wam jednak opowiadała o katolickich zwyczajach, a powiem o maleńkiej książeczce, która może wnieść do domu  serca każdego człowieka trochę majowego piękna.
"Czytanki majowe" to zbiór 31 czytanek do wykorzystania w czasie nabożeństw majowych, jak również do indywidualnej lektury. Każde z opowiadań ukazuje wydarzenia związane z Jasną Górą i znajdującym się tutaj od wieków i słynącym licznymi cudami Obrazem Najświętszej Maryi Panny. Autorka, czerpiąc z bogactwa źródeł, daje wiele przykładów cudownej i pełnej chwały opieki Maryi oraz wiary i miłości do Niej ludzi prostych i wielkich, ubogich i władców, grzeszników i świętych"

Już na początku będę szczera. Owszem podoba mi się maj, białe alby dzieci idących do Komunii Św., budzące się życie, ale nigdy nie byłam zwolenniczką "klepania" formułek. Dla mnie modlitwa, to własne słowa, płynące z głębi duszy. W związku z tym, sięgając po "Czytanki majowe" miałam mieszane uczucia, a napisanie dzisiejszej recenzji stanowiło spore wyzwanie, przynajmniej tak myślałam na początku.

Co się jednak okazało? Książka nie jest zbiorem formułek. Jest tomikiem ukazującym historię kultu Matki Bożej w Polsce i to bardzo ciekawym tomikiem. Dla osób kochających historię Polski może wręcz okazać się nie lada gratką, a dla katolika, świetną inspiracją do poznania "korzeni" naszej wiary. Dowiecie się z niej  sporo o pochodzeniu wizerunku Maryi na Jasnej Górze. Autorka opowie też o napadzie rabunkowym w tymże Sanktuarium, czy pomocy w zwycięstwie w bitwie pod Chocimiem. Przejdziemy przez wszystkie dynastie kiedyś panujące i zostaniemy "widzami" obrony Jasnej Góry przed Szwedami. To jednak nie wszystko - przed nami jeszcze śluby Jana Kazimierza, modlitwa Jana II Sobieskiego, koronacja obrazu, zabory, jak również rok 1939... Na przestrzeni wieków, Jasna Góra była zawsze domem i natchnieniem. Dawała nadzieję na lepsze jutro, a zarazem prowadziła ręce poetów, by pisali o niej wiersze. Jasna Góra... to miejsce wyjątkowe, nie tylko dla katolików...

Książeczka napisana jest bardzo ciekawym i plastycznym językiem, poprawnym literacko. Streszcza w sobie wszystkie najważniejsze fakty związane z Jasną górą, jak również sporo historii Polski. Polecam ją serdecznie, warto po nią sięgnąć. Jeżeli nie ze strony wiary, to za sprawą wielu ciekawostek historycznych w niej zawartych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka