niedziela, 8 października 2017

"KRÓL WĘŻY" - JEFF ZENTNER... WYDAWNICTWO JAGUAR...


Przed lekturą "Króla węży" nie miałam pojęcia jak złudne jest moje wyobrażenia o Ameryce. Przecież zawsze sądziło się, że to kraj idealny, miodem i mlekiem płynący. Jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy, że może tam być szaro i ponuro... Poczułam się oszukana przez własne wyobrażenia...Ponure, zaściankowe miasteczko na południu Stanów Zjednoczonych. Młodzieńcze życie Dilla nie jest łatwe. Nie dość, że czuje się napiętnowany przez trudną rodzinną sytuację, to dodatkowo w szkole traktowany jest jak odmieniec. Jedynym antidotum na cały ten wszechogarniający jad, jest jego przyjaźń z innymi wyrzutkami Travisem i Lydią. Historia wzlotów i upadków trójki przyjaciół, którzy za wszelką cenę chcą wyrwać się z tego nieprzyjaznego dla nich miejsca. 

Trójka przyjaciół - Lydia, Travis i Dill - łączy ich to, że wszyscy uczęszczają do ostatniej klasy, ale również fakt, że wszyscy troje czują się wyrzutkami i tak też są traktowani. Są wrażliwymi młodymi ludźmi, pełnymi marzeń i pasji, jednak brutalna, szara rzeczywistość wpędza ich w kompleksy. To ich przyjaźń pozwala im na normalne funkcjonowanie. Dill - syn pastora skazanego za pedofilię, Travis - dziecko ojca uznającego brutalność i siłę jako cel nadrzędny i Lydia - sympatyczna blogerka modowa, bardzo uznawana w internecie, jednak jej "inność" nie jest tolerowana w małej miejscowości, w której mieszka - to oni tworzą swoją małą społeczność i pokazują nam, że amerykańska młodzież to nie tylko bogate dzieciaki aktorów. 

"Nie pytaj co Ameryka może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla Ameryki" te słowa brzmią w moich uszach odkąd pierwszy raz je usłyszałam. Wydawały mi się kiedyś takie piękne, takie mocne, takie przekonujące. A kiedy oglądałam "Beverly Hills" zazdrość zżerała mnie od środka, bo oni byli tam tacy piękni i tacy bogaci. Ameryka to był dla mnie kraj cudów (zresztą do dziś moim marzeniem jest ją zobaczyć) i chyba nadal jest, z tym, że w chwili obecnej zdaję sobie wreszcie sprawę, że i w tym medialnym pięknie jest też drugie dno. Autor rewelacyjnie nakreślił nam "drugą stronę medalu"i zrobił to prostym w odbiorze językiem literackim, wciągając nas równocześnie w fabułę obfitującą w zdarzenia i miejsca jakże podobne do tych, które widzimy na swoim własnym podwórku. Mgła ukrywająca biedę, problemy i zło amerykańskich złudzeń opadła!

Jestem pod wielkim wrażeniem umiejętności literackich autora. Rewelacyjnie równoważy opisy z mądrymi dialogami oraz przekazuje na papierze ogrom uczuć, które targają bohaterami. Robi to tak, że czytelnik nie może oderwać się od lektury i płynie wraz z fabułą, czując się jej częścią. Tak, jak pisałam na początku - po przeczytaniu "Króla węży" poczułam się oszukana przez własne wyobrażenia o Ameryce i to autor pokazał mi, że ten wielki kraj to nie tylko Hollywood, Wodospad Niagara i Christian Grey. Ameryka to kraj w dużej mierze zamieszkany przez ludzi takich, jak my.

Polecam powieść szerokiemu gronu czytelników, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jedni ciekawą historię, innym opadną klapki z oczu, a jeszcze inni spędzą przyjemnie czas z dobrze napisaną i mądrą książką.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka