sobota, 6 maja 2017

I NARÓD UJRZAŁ SWOJĄ KRÓLOWĄ...


Zapraszam Was dziś na ostatnią publikację, jaką otrzymałam od Wydawnictwa Paulinianium. Tym razem opowiem o szkicu religijno - społecznym, w którym Jan Mazur Osppe nawiązuje do tematu ślubów lwowskich i jasnogórskich, a także aktów zawierzenia Matce Boskiej.Nie jest to zwykła książka, to na pewno. Nie wszyscy również zechcą po nią sięgnąć, ale Ci, którzy to zrobią, z cała pewnością nie będą żałowali swej decyzji. I nie ma tu znaczenia czy jest się katolikiem, aczkolwiek w głównej mierze do takiego czytelnika lektura jest skierowana. 

Autor niezwykle barwnie i ciekawie opisuje nam tutaj sporą część polskiej historii, związanej z wydarzeniami chrześcijańskimi. Temat prowadzi lekko, ale nieustannie dąży do tego, by czytelnik zastanowił się nad swoją wiarą i pokazuje jak na przestrzeni wieków zmienia się patrzenie ludzi na wiarę. Chce nam też pokazać, jak podniosłe i piękne były śluby lwowskie, odnawiane co roku w polskich kościołach i na Jasnej Górze - duchowej stolicy Polski.

Czy wiecie co wydarzyło się na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku? Był to czas komuny, tej w najgorszym wydaniu. W tamtych czasach prymas Polski, Stanisław Wyszyński był internowany. Z resztą o komunie można by mówić i mówić. Jednak było coś, co dawało Polakom nadzieję - Bogurodzica, Królowa Polski, której trzynaście lat wcześniej Jan II Kazimierz Waza ślubował. Zaledwie trzynaście lat wcześniej... Kardynał Wyszyński właśnie Maryi zawierzył swoje życie, a w zamian otrzymał niezłomność ducha i nie był to odosobniony przypadek, bo zawsze, kiedy działo się źle, naród polski modlił się. Ciekawe jest to, że wiara jest u nas Polaków najsilniejsza wtedy, kiedy jest źle, kiedy nie wolno i kiedy kościół jest szykanowany... Sami zobaczcie na dzień dzisiejszy, kiedy to w naszym kraju nie ma wojny... naród ucieka od wiary, a ludzi coraz bardziej uciekają od kościoła. Wiem, teraz posypią się komentarze, że to od księży uciekają. Może i tak, ale prawda jest taka, że od modlitwie w domu też już niewielu pamięta. I o tym właśnie traktuje książeczka, o kulcie Matki Boskiej na przestrzeni dziejów, a wszystko oplecione jest w spory kawałek naszej historii.

Polecam lekturę czytelnikom lubiącym czytać o tym co było, czyli o historii, ale również tym, którzy gdzieś po drodze życia zagubili swoją wiarę, by na nowo mogli poznać, ile właśnie, na przestrzeni czasów,  ona dała nam Polakom.

 Książkę możecie zakupić w Księgarni na Jasnej górze w cenie 14, 90 zł.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka