czwartek, 29 czerwca 2017

"REPLIKA" - LAUREN OLIVER...Tajne laboratorium, eksperymenty na ludziach, uczucie tam,gdzie nie miało prawa go być... Ta książka to majstersztyk wśród literatury fantasy i science fiction. Pochłonęła mój czas, a ja pochłonęłam ją.
Gemma ma kompleksy. Od zawsze była chorowita i dużo czasu spędzała w szpitalach – nosi po nich pamiątkę w postaci blizny w okolicy serca. W szkole koleżanki jej dokuczają, chłopaki z klasy nie interesują się nią i nie ma przyjaciół. Rodzice chcąc wynagrodzić córce trudne dzieciństwo, trzymają ją pod kloszem, ale to nie wpływa dobrze na Gemmę. Gdy pojawia się okazja wyjazdu na wycieczkę na Florydę, dziewczyna postanawia wyrwać się ze swojej miejscowości i na chwilę zapomnieć o swoich troskach. Niestety, w ostatniej chwili rodzice zakazują jej wyjazdu. Gemma podsłuchuje ich rozmowę i dowiaduje się, że ma to związek z tajemniczą kliniką w Heaven, znajdującą się na wyspie niedaleko miejsca, gdzie miała jechać. Postanawia więc uciec z domu i sprawdzić, co tak naprawdę tam się stało. Jakie tajemnice odkryje? I co łączy ją z Lirą, dziewczyną, którą spotka na swojej drodze?
Dwie dziewczyny, dwie historie, jedna zapierająca dech w piersiach powieść. Poznaj losy Gemmy i Liry w niezwykłej formie. W każdym momencie możesz odwrócić książkę i spojrzeć na wydarzenia oczami drugiej bohaterki.
"Elektryzująca i aktualna książka, przy której twój puls przyspieszy, a serce może pęknąć z emocji. Dwie wielowymiarowe bohaterki, dwie intrygujące zagadki, dwie splecione ze sobą historie – a wszystko to połączone w jedną zaskakującą powieść".

Lira - człowiek wśród replik czy inaczej mówiąc - klonów. Dziewczyna wychowana, a raczej trzymana od maleńkiego w tajnym laboratorium oddzielonym od lądu bagnami. Nie zna innego życia. Nie wie, że jest człowiekiem, kobietą, sprzedaną dawno temu przez własną matkę. Od zawsze myśli, że została stworzona jako wadliwa replika, a lekarze szukają lekarstwa na jej "przypadłość". Prawda jednak jest inna, bardzo okrutna. Lira, a właściwie jeden z numerów, który jej nadano, różni się od towarzyszek, myśli, nauczyła się czytać i zauważa wiele spraw. Zbieg okoliczności sprawia, że po wybuchu laboratorium udaje jej się wydostać, a wraz z nią jeden z męskich replik. Od tej chwili wiele spraw przybiera niespodziewany obrót i wiele tajemnic się wyjaśnia.

Gemma - replika wśród ludzi. od zawsze inna od rówieśników, zakompleksiona - jednym słowem dziwadło. Rodzice Gemmy usiłują strzec ją przed całym światem, ale również przez tym, by nie poznała pewnej tajemnicy, tajemnicy swego pochodzenia. Kiedy Gemma nabiera podejrzeń, zaczyna szukać, a efektem tych poszukiwań jest to, że znajduje się w tym samym miejscu i czasie co zbiegła z laboratorium Lira. Co stanie się kiedy spotkają się klon i człowiek? Kto jest człowiekiem, a kto klonem? Na kogo można liczyć, a kto jest wrogiem?

To, że powieść będzie inna niż te, które czytałam do tej pory świadczyła już okładka - dwustronna. Z jednej strony powieści mamy historię Liry, a z drugiej Gemmy. Można czytać je niezależnie i nie ma znaczenia, od której zaczniemy, bo każda z nich pochłonie nas bez reszty. Autorka już od pierwszych stron wiedzie nas przez ogrom tajemnic i niesamowitych zwrotów akcji. Całość opisana jest w tak intrygujący i obrazowy sposób, że nie można się oderwać od lektury. Pisarka ma bardzo lekkie pióro, mimo, że historia do lekkich nie należy, bo nie można nazwać lekką opowieści o morderstwach i wykorzystywaniu porwanych dzieci do badań naukowych. O samych badaniach niewiele tutaj mamy wiadomości, raczej możemy domyślić się wszystkiego z myśli Liry, która w swojej części jest narratorem, a Gemmy w jej części. Te właśnie domysły i niedopowiedzenia czynią lekturę tak ciekawą. Mimo, że jest to fantasy, to jakże prawdziwe fantasy, bo przecież klonowanie nie jest już tematem nowym. Bardzo podobało mi się również to, w jaki sposób autorka opisała "naukę miłości" Liry i jej znajomego z laboratorium, co jeszcze bardziej podkreśliło jak bardzo była tam samotna. Gemma dla mnie nie okazała się zbyt ciekawa - taka sobie zwykła dziewczyna, która miała nieco inne"poczęcie się" od rówieśników. Ma normalny dom, szkołę, kompleksy, przyjaciół - jak większość nastolatek. Gdyby nie to, że szuka odpowiedzi na ciekawy temat, nie byłoby w jej historii niczego godnego uwagi, co nie znaczy, że jej historia jest opisana gorzej - po prostu opowieści o nastolatkach już były :).

Jeżeli lubicie książki o ciekawej i trzymającej w napięciu fabule - to "Replika" jest właśnie dla Was. Polecam.


                                                        Proszę o pomoc dla mojego męża.
                                                     

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka