wtorek, 27 czerwca 2017

"CZARNA WDOWA" - DANIEL SILVA...Powieść szpiegowska to literatura, która stanowi dla mnie spore wyzwanie i może dlatego nie sięgam po nią zbyt często. Jednak "Czarna wdowa" zaintrygowała mnie swoim tytułem i opisem, postanowiłam więc  zaryzykować.

Akcja dzieje się w Paryżu, gdzie zamachowcy dokonali właśnie ataku terrorystycznego na ogromną skalę. Ich celem padają głównie osoby narodowości żydowskiej. Ów atak był poprzedzony szeregiem "mniejszych" zamachów i w związku z tym służby francuskie musiały poprosić o pomoc najlepszego z najlepszych, czyli Gabriela Allona. Od tej pory fabuła przenosi się do wielu miast, między innymi do Francji, Izraelu, USA, Holandii. Izraelski szpieg ma wytropić Saldyna, który dowodzi zamachami i jest przywódcą siatki wojowników ISIS. Tym razem, żeby osiągnąć cel, agent postanawia posłużyć się kobietą, która nie ma zielonego pojęcia o pracy wywiadowczej. Plan dość ryzykowny, a czy będzie skuteczny?

"Potężna siła eksplozji wyrwała na paryskiej rue de Rosiers krater głębokości sześciu metrów. W całej dzielnicy pękły gazociągi, wagony rozpędzonego metra wykoleiły się tuż przed stacją. Zamach był wymierzony w uczestników międzynarodowej konferencji, ale zginęli też przypadkowi przechodnie. Życie w mieście zamarło na wiele godzin. Komórka ISIS, dowodzona przez Saladyna, zapowiada kolejne zamachy. Nikt nie wie, kim naprawdę jest Saladyn ani skąd pochodzi. Werbuje ochotników przez strony internetowe, na które nie udało się włamać żadnemu wywiadowi. Francuskie służby proszą o pomoc Gabriela Allona, agenta, który od wielu lat tropi terrorystów na wszystkich kontynentach. Gabriel postanawia umieścić w otoczeniu wroga wtyczkę. Wybiera do współpracy kobietę, która nie ma pojęcia o pracy wywiadowczej. Może właśnie dlatego będzie bardziej wiarygodna, ale możliwe też, że tym razem Gabriel popełnił błąd, za który wszyscy drogo zapłacimy."

Powieść napisana jest niezwykle realistycznie i obrazowo. Autor pokazuje nam bardzo szczegółowo jak działa ISIS, czyli w jaki sposób werbuje ochotników w swe oddziały, jak planuje, co nimi kieruje i jaką mają mentalność. Autor uświadamia nam, że ISIS działa bardzo spektakularnie i skutecznie, a ich działania maja na celu wzbudzenie powszechnej paniki. Jest tez i druga strona, czyli służby bezpieczeństwa, które są w pełnej gotowości i które ze wszystkich sił starają się powstrzymać ISIS. Jednak równocześnie pokazuje nam drugą stronę medalu, czyli mentalność osób piastujących najwyższe stanowiska w rządzie.

Opisy i dialogi są świetnie wyważona, a akcja toczy się w szybkim tempie. Książka nie należy do tych łatwych i lekkich, bo i temat w niej poruszany nie jest prosty, ale czyta się ją szybko i z wielkim zaciekawieniem. Skłania nas ona często do refleksji, ale i wiele tłumaczy, zwłaszcza rzeczy związanych z terroryzmem na świecie. Styl pisarski autora jest oryginalny i wyjątkowo realistyczny. Czytając, mamy wrażenie jakbyśmy byli tam, w środku akcji - dosłownie jak w kinie 5D. Będziemy mogli wczuć się w rolę szpiega, ale również i ofiar zamachów - będziemy żyć ich życiem i myśleć ich myślami. Zagłębiając się w lekturę nie zabraknie nam całej gamy emocji, a napięcie będzie nas trzymało od początku, do samego końca, końca, który mocno mnie zaskoczył. To jedna z tych historii, które nie dają o sobie zapomnieć, tym bardziej, że mówi ona o sprawach, które powoduja lęk w każdym z nas.

Polecam powieść czytelnikom, którzy lubią być "na czasie" i próbują zrozumieć co dzieje się wokół, a zarazem pragną lektury, która pozwoli spędzić kilka godzin w innym świecie. Więcej o książce i autorze dowiecie się udając się na stronę CZARNA WDOWA gdzie znajdziecie też spore zniżki na jej zakup,
                                                       Proszę o pomoc dla mojego męża.


                                                      

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka