czwartek, 14 marca 2019

OGRÓD ZIMOWY - SPOSÓB NA NATURALNE ŚWIATŁO PRZEZ CAŁY ROK...


Zdjęcie pochodzi ze strony http://btm-eurolinx.pl/galeria/

Zima już prawie za nami, a ja mimo tego chcę Wam dziś pokazać coś, co kojarzy się z zimą, ale jednocześnie może z powodzeniem być użytkowane także w czasie innych pór roku. Przed Wami najpiękniejsze ogrody zimowe, jakie dla Was wyszukałam.Co to właściwie jest ogród zimowy? To nic innego jak urokliwy szklany pokój, który został jakby "doczepiony" do naszego domu, a właściwie jest jego przedłużeniem. Jest to konstrukcja z aluminium na której umieszcza się hartowane szkło i dzięki temu zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową domu, która może być wykorzystywana nie tylko do ustawienia w niej roślin. Z powodzeniem możemy w ogrodzie zimowym zamontować kominek, postawić meble i korzystać z niego jako z pokoju dziennego, a nawet sypialni. Wyobraźcie sobie poranek - otwieracie oczy, a nad Wami świeci słońce i widać błękitne niebo. Coś cudownego :). Fakt faktem, jako sypialnię lepiej traktować ogród zimowy mieszkając na uboczu, bo osobiście czułabym się niezręcznie gdyby jakiś sąsiad patrzył jak śpię, ale na poranną kawę, bibliotekę itp. jak najbardziej nadaje się nawet w mieście.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://btm-eurolinx.pl/galeria/

Moja wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach, kiedy myślę, jak cudownie musi się siedzieć przy kominku, w ogrodzie zimowym i patrzeć jak za oknem pada śnieg. Nawet nie za oknem, tylko za całą ścianą, bo ogród zimowy to przecież w całości jedno, wielkie okno. Fajnie tak mieć w domu pomieszczenie, w którym przez cały dzień świeci słońce. i mamy naturalne światło, którego w zimie tak bardzo mi brakuje.

Ten rodzaj konstrukcji spełnia się nie tylko w domach, ale również i w restauracjach, co można ostatnio dość często zauważyć. Czasem jest to oddzielny pokój, a czasem płynne przejście do domu. Ogród zimowy nazywa się też inaczej oranżerią, a nazwa wzięła się z czasów, w których to w pałacach (XVI wiek) budowano oszklone pomieszczenia, by hodować w nich pomarańcze i inne, egzotyczne rośliny. Z biegiem czasu przeznaczenie oranżerii zmieniło się i dziś wykorzystujemy je do wielu innych rzeczy.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://btm-eurolinx.pl/galeria/

Planując budowę ogrodu zimowego musimy brać pod uwagę, że nie ominie nas szereg formalności i kosztów, które z pozoru mogą wydawać się ogromne, ale warto chyba prawda? Wracając jeszcze do kosztów, wiadomo, nic nie jest za darmo, ale w dzisiejszych czasach nie są one już aż tak duże, bo firmy zajmujące się budową ogrodów zimowych są bardzo elastyczne i często starają się robić projekty tak, by klienta było stać na swoją wymarzona oranżerię.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://btm-eurolinx.pl/galeria/

Zachwalam Wam tutaj cały czas ogrody zimowe, a teraz czas na wady. Dla mnie jedyną wadą jest fakt, że okna się brudzą i trzeba je myć, a ja nie lubię myć okien... wszak ogród zimowy to w całości oszklona powierzchnia... I tu, przed podjęciem decyzji musiałabym zastanowić się co zrobić właśnie w kwestii utrzymania konstrukcji w czystości, ale... gdzieś widziałam reklamę folii ochronnych, które przykleja się na szyby... muszę zaraz to sprawdzić ;).

Zapraszam was do klikania w linki pod zdjęciami i w słowa podświetlone na niebiesko, dzięki czemu przeniesiecie się w cudowny świat ogrodów zimowych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka