środa, 26 czerwca 2019

SPRAWNY SAMOCHÓD TO PODSTAWA..

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.expert.auto.pl/produkt/7071/b130001-(df1518)-tarcza-hamulcowa


W obecnych czasach samochód znajduje się w prawie każdym domu. Jeździmy nim do pracy, sklepu, odwozimy dzieci do szkoły czy wyjeżdżamy na wakacje. Niesamowicie ważną rzeczą jest więc to, że samochód powinien być sprawny i to nie dlatego, żeby nie dostać mandatu, ale dla bezpieczeństwa naszego i dzieci.
Nawet jeśli nasz pojazd się nie psuje, to pewne części i tak się zużywają, więc należy je systematycznie wymieniać. Co my tam mamy - oleje, filtry, wszelkiego rodzaju płyny, jak również tarcze hamulcowe. Przyczyn uszkodzenia czy większego zużycia tarcz hamulcowych jest wiele, ale nie będę Wam ich tutaj wymieniać. Dodam za to, że jazda z uszkodzonymi tarczami, o czym możemy nawet nie wiedzieć do chwili hamowania,  wydłuża czas hamowania nawet o około dwa metry. To wbrew pozorom bardzo dużo i o wypadek wtedy nie jest trudno, zwłaszcza, że najnowsze samochody łatwiej jest rozpędzić do ogromnej prędkości, niż nimi wyhamować. 

Oczywiście na bezpieczeństwo jazdy wpływają także inne czynniki, np. stan i rodzaj pozostałych elementów układu hamulcowego, stan amortyzatorów,  rodzaj i stan opon, rodzaj nawierzchni po której się poruszamy, waga pojazdu, prędkość i podstawowa rzecz - umiejętności i doświadczenie kierowcy.  

Często spotykam się z osobami, które jadąc na przykład na przegląd techniczny samochodu mówią, że mają kilka niesprawnych rzeczy i po cichu liczą, że nie zostanie to wykryte. Jaki to ma sens? Codziennie w mediach są przekazywane informacje o mniej lub bardziej poważnych wypadkach drogowych. Ostatnio widziałam, że kobieta jadąca furgonetką, z powodu niesprawnego układu hamulcowego,  nie wyhamowała przed pasami i wjechała prosto w matkę z małym dzieckiem. Na szczęście groźnie wyglądający wypadek skończył się tylko na potłuczeniach, ale ile jest zdarzeń śmiertelnych? Jaki sens ma jeżdżenie zepsutym pojazdem i odczuwanie satysfakcji, że udało nam się ominąć kontrolę. Jak dla mnie jest to postawa kompletnie nieodpowiedzialna.

Jedynym wytłumaczeniem może tu być koszt części samochodowych i ich montażu, ale i tutaj jestem bezlitosna, bo w dobie internetu, można znaleźć świetne oferty najlepszej jakości części samochodowych, po bardzo konkurencyjnych, często hurtowych cenach. Jeżeli klikniecie w słowa podświetlone na niebiesko lub w link pod zdjęciem, możecie sami się o tym przekonać. Pamiętajcie - sprawny samochód to podstawa!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka