piątek, 27 listopada 2020

ODWODNIENIA LINIOWE...

 

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.standartpark.pl/blog/


Coraz częściej słyszę w wiadomościach, że podczas gwałtownego deszczu czy roztopów zalane zostały domy czy ulice. Nasz świat zmienia się, powstają nowe centra handlowe, stadiony, wieżowce i coraz większe przestrzenie zostają pokryte betonem, który przecież nie chłonie wody tak, jak trawa. Stąd coraz więcej pojawia się podtopień, a wystarczyłoby porządne odwodnienie liniowe...


Co to takiego owe odwodnienie liniowe? Odwodnienie liniowe to nic innego jak jeden z najlepszych sposobów na odprowadzenie wody deszczowej czy pośniegowej z posesji. System ten przeznaczony jest do zbierania wód opadowych i roztopowych z powierzchni i ich odprowadzenie do kanalizacji deszczowej lub zbiorników retencyjnych. W praktyce wygląda to tak, że rozmieszcza się zagłębione korytka (kanały odwadniające i rynny) oraz piaskowniki z kratkami ochronnymi. Wszystkie elementy, pionowe i poziome łączone są w siatkę drenażową. Korytka, w zależności od zapotrzebowania, wykonane mogą być z  betonu, polimerobetonu, tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej.  Układa się je na powierzchniach nieprzepuszczalnych, które uniemożliwiają naturalne wchłanianie wody. Działki z terenem gliniastym, ilastym czy skalistym albo te pokryte szczelna nawierzchnią koniecznie potrzebują odwodnienia. 

Odpowiedni system odprowadzania wody jest niezbędny nie tylko w budynku, ale także na drodze czy chodniku. Dzięki niemu unikniemy kałuż i błota na działce ale ochronimy też fundamenty i ściany domu.  Dlatego też niezwykle ważny jest dobry projekt systemu odwadniającego. Równocześnie z bezpieczeństwem jakie daje nam ten projekt, warto uwzględnić też jego walory estetyczne i komfort użytkowania, zwłaszcza w miastach czy w zieleni miejskiej. Wszyscy znamy tak zwane kratki ściekowe (tak zazwyczaj na nie mówimy) na drogach, jednak rzadko je zauważamy prawda? I o to właśnie chodzi, mają spełniać swoją rolę ale praktycznie niewidoczne.

Warto też zwrócić uwagę by wytrzymałość korytek, krat i rynien była odpowiednia do terenu na jakim zostaną położone. Teren przeznaczony pod budownictwo mieszkalne potrzebuje zupełnie innych obiektów niż często uczęszczana droga czy miejsce publiczne. Warto zatem zatrudnić do inwestycji w odwodnienie liniowe fachowców, którzy nie tylko doradzą w tej kwestii ale też będą posiadali szeroki wachlarz odpowiedniego asortymentu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszam do klikania w link pod zdjęciem i w słowa podświetlone na niebiesko. 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka