piątek, 24 września 2021

PRĄD ZA DARMO...

 

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.psmsolar.pl/dla-domu/

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła na energię elektryczną, czyli wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego, do czego służą specjalne baterie.


Brzmi skomplikowanie prawda? Wbrew pozorom jednak nic skomplikowanego tutaj nie ma. Po prostu  w niektórych ciałach stałych będących półprzewodnikami, pod wpływem światła pojawia się napięcie elektryczne. Możliwość tę odkryto już w 1839 roku lecz wtedy zbyt mało rozwinięta technologia nie pozwoliła na powstanie pierwszych zestawów fotowoltaicznych. Dopiero XXI wiek przyniósł nam rozwinięcie przemysłu i fotowoltaikę, którą wszyscy znamy. 

Zawsze zastanawiałam się czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych, które na dachu wyglądaja bardzo podobnie. Różnica jest taka, że zestawy fotowoltaiczne przetawarzają promienie słoneczne na prąd, a kolektory słoneczne przetwarzają promienie na ciepło. W przypadku kolektorów i paneli znaczna jest też różnica w cenie. Warto też wiedzieć, że np. w lecie wykorzystanie nadmiaru ciepła z kolektorów jest sporym problemem, gdzie w przypadku paneli, wykorzystanie nadmiaru prądu jest bezproblemowe. Wymyślono w związku z tym specjalne pompy sprzężone z fotowoltaiką.

Współczesne baterie słoneczne są o wiele wydajniejsze niż kiedyś i dostępne praktycznie dla każdego, a wydajna i niezawodna fotowoltaika wspiera nie tylko gospodarstwa domowe ale też przynosi korzyści przedsiębiorcom. Panele fotowoltaiczne można dostosować do potrzeb każdej firmy niezależnie od profilu jej działalności. Nie ma przeszkód w montażu w biurze, zakładzie przemysłowym, plantacji, sadzie czy fermie. 

Osoby fizyczne, wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, mogą dostać dofinansowanie na fotowoltaikę. Jest to dotacja do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia ale nie więcej niż 5 tyś. na jedno przedsięwzięcie. Dofinansowanie można otrzymać na mikroinstalacje fotowoltaiczne  o mocy od 2 Kw do 10 kW.

Więcej na ten temat możecie dowiedzieć sie klikając w link  https://www.psmsolar.pl/.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka