środa, 25 maja 2022

TAKSÓWKĄ PRZEZ WAŁBRZYCH...

 

Zdjęcie pochodzi ze strony https://taxi-walbrzych.pl/

Wałbrzych to miasto z niesamowitą historią, przepiękną przyrodą, ogromnym dziedzictwem kulturowym i uzdrowiskowym klimatem. Rodziny z dziećmi, seniorzy i turyści mogą tam skorzystać z urozmaiconego terenu górskiego, a miłośnicy zwierząt spotkać muflony, jelenie, sarny i dziki.


Ziemia Wałbrzyska to między innymi Góry Wałbrzyskie wchodzące w skład Sudetów, gdzie zimą można pojeździć na nartach w okolicach Jedliny - Zdroju, Mieroszowa, Rzeczki, Głuszycy czy Boguszowa - Gorców. Jednak prawdziwą atrakcją i dziedzictwem jest przepiękny i najbardziej okazały w Polsce Zamek Książ. Tuż przy nim działa ogromny ośrodek jeździecki i sportów konnych. Nie brakuje tu też innych średniowiecznych zamków i ruin, np. Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, ruiny Zamku Radosno czy Zamku Cisy. Można zobaczyć także wykute w skale tunele z czasów II wojny światowej, zwane podziemnymi miastami (Sztolnia podziemna "Włodarz" i podziemne miasto Głuszyca).

Bardzo ważną atrakcją zdrowotną są słynące z doskonałych wód leczniczych uzdowiska położone w Jedlinie - Zdroju, Szczawnie - Zdroju i w Sokołowsku. W samym centrum Wałbrzycha możemy odpocząć w cieniu ciekawych kamienic, np. kamienica pod czterema Altanami czy pod Kotwicą i  zakamarków, by następnie przejść na rynek, który jest najstarszym placem w tym mieście. W XVIII wieku stał na nim barokowy ratusz, a po jego zburzeniu wybudowano nowy na Placu Magistrackim. 

Przejdźmy teraz do Kolegiaty św. Aniołów Stróżów wybudowanej w stylu neogotyckim w 1904 roku. Jest ona najważniejszą świątyną Wałbrzycha i zastąpiła ona mniejszy kościół św. Michała. Do kolegiaty przeniesiono z kościoła św. Michała ambonę i chrzcielnicę oraz wmurowano w elewację epitafia z XVI - XVIII w. Niedaleko rynku znajduje się też druga świątynia ze strzelistą wieżą - Luterański Kościół Zbawiciela wybudowany w XVIII wieku.

Podziemne "serce" miasta to prawie 200 km. podziemnych korytarzy powstałych w celu wydobywania węgla, bo przecież nie byłoby tej miejscowości gdyby nie węgiel kamienny. Kopalnie w Wałbrzychu zamknięto pod koniec XX wieku, kiedy to wydobycie węgla stało się mało opłacalne ze względu na niekorzystną strukturę geologiczną. W ich miejscu zrobiono ośrodek muzealno - kulturalny. Niewątpliwą rozrywką związaną z górnictwem jest szukanie wałbrzyskich Gwarków czyli niewielkich figurek przedstawiających górników wykonujących różne funkcje. Można je znaleźć w pobliżu ważnych wałbrzyskich budowli.

Warto wstąpić też do muzeum porcelany, w którym poznamy historię produkcji "białego złota" czyli porcelany, gdyż Wałbrzych w XIX wieku był ważnym ośrodkiem produkcji ceramiki. Pierwotnie w wybudowanej fabryce produkowano fajans ( podobny do porcelany ale nie szlachetny).

Zamek Czettritzów, Willa Daisy, Pałac Tielscha, Park Sobieskiego, Schronisko Harcówka, Mauzoleum Hochbergów, Stadnina ogierów Książ, Palmiarnia i Książański Park Narodowy - to wszystko warto również obejrzeć na ziemi Wałbrzyskiej. Wytrwały turysta da radę zwiedzić wszystko nawet piechotą, a dla mniej wytrwałych z pomocą przychodzą taksówki w Wałbrzychu

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka