niedziela, 6 listopada 2022

"GDZIE SPOŁECZEŃSTWO, TAM PRAWO"...


Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.adwokatchojka.pl/aktualnosci-media.html


Meandry polskiego prawa bywają bardzo zawiłe, zawiłe do tego stopnia, że nie jesteśmy sobie w stanie z nimi poradzić bez pomocy profesjonalistów, którzy doskonale rozumieją, że większość ludzi czuje się zagubionych w skomplikowanym i ciągle zmieniającym się polskim systemie prawnym.



Nawet w przypadku rozwodu warto wiedzieć, że aby sie rozwieść, konieczne jest zainicjowanie postępowania sądowego, a dokumentem, który rozpoczyna procedurę rozwodu jest pozew rozwodowy. Wymogi pozwu rozwodowego określają przepisy kodeksu postępowania  cywilnego. W pozwie niezbędne jest oznaczenie sądu, do którego jest kierowany, imiona i nazwiska stron oraz ich adresy, numer PESEL lub NIP powoda, dokładnie określone żądanie co do orzekania o winie, władzy rodzicielskiej, alimentów itp., wskazanie wszystkich faktów, na których oparte jest żądanie, wskazanie faktów, które uzasadniają właściwość sądu, wszelkie informacje czy strony próbowały mediacji, a jeśli nie, to informacja dlaczego ich nie podjęto, wymienienie załączników oraz odpis wszystkich załączników i pozwu dla pozwanego. 

Wymienione wyżej wymogi to minimum niezbędne do złożenia pozwu o rozwód, a ich niedopełnienie skutkować będzie wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych. Jeżeli po wezwaniu braki nadal nie zostaną uzupełnione, pozew zostanie zwrócony. Taki zwrot nie generuje żadnych skutków procesowych. 

Składając pozew, zapewne dążymy do określonego rozstrzygnięcia np. określenia kwoty alimentów. Żeby to uzyskać należy odpowiednio uzasadnić nasze żądania oraz wskazać dowody na ich poparcie. To od dowodów będzie zależało czy przekonamy sąd o naszej racji i jakie będzie postanowienie sądu. Oczywiście uzasadnienie musi również mieć określoną formę, a co za tym idzie, musimy wiedzieć co napisać, jak napisać, czego unikać i jakie dołączyć załączniki. I tu radziłabym zatrudnić pełnomocnika sądowego z kancelarii prawnej np. https://www.adwokatchojka.pl/, dzięki któremu nie będzie potrzeby martwić się o formalności związane ze sprawą rozwodową. To pełnomocnik przygotuje pozew oraz wszystkie, niezbędne pisma procesowe. Jest to gwarancja nie tylko szybkości postępowania sądowego, ale też wsparcia w całym toku sprawy i uniknięcia błędów. 

W internecie można znaleźć wiele wzorów pism rozwodowych, jednak pamiętajmy o tym, że sam pozew to nie wszystko, a każda sprawa rozwodowa jest inna. Jeżeli czujemy, że nie poradzimy sobie sami, polecam skorzystać właśnie  z pełnomocnika sądowego. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka