środa, 29 stycznia 2020

JAZDA W STANIE NIETRZEŹWOŚCI LUB PO SPOŻYCIU ALKOHOLU...

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.promil-lab.pl/pl/p/Alkomat-Policyjny-DRAGER-6820-lejek-do-badan-przesiewowych-/775

Kwestię alkomatów i tego, jak wielu tragediom mogą zapobiec już poruszyłam na moim blogu, ale temat jest tak ważny, że pokuszę się o ponowne jego podjęcie - dla przypomnienia i przestrogi dla osób, które siadają za kierownicę po spożyciu alkoholu.Mimo że, świadomość Polaków rośnie z roku na rok, to pijani kierowcy są w naszym kraju nadal niczym plaga. Statystyki są przerażające, bo aż 30% naszych rodaków przyznaje się, że prowadziła pojazd po spożyciu alkoholu. Na polskich drogach, w 2019 roku doszło do ponad 30 tys. wypadków, z czego w co dziesiątym wypadku zginął człowiek... Pierwszą z przyczyn, jaka doprowadziła do tego rodzaju sytuacji jest nadmierna prędkość, a druga... to osoby kierujące samochodem po kieliszku. Pierwszy raz od dziesięciu lat wzrosła diametralnie liczba takich osób, a było ich ponad 111 tys. czyli o 6 tys. więcej niż rok temu!!! 

Mamy rok 2020 i co się okazuje? Już w styczniu (który jeszcze nie dobiegł końca) zatrzymano 415 nietrzeźwych osób za kółkiem. Te statystyki przerażają, bo okazuje się, że nic nie jest w stanie zatrzymać owego "trendu, nawet bardzo wysokie kary i pozbycie się prawa jazdy, gdzie prawdziwym wyznacznikiem powinny być nie kwestie finansowa, a życie ludzkie!. Przypominam tutaj, że przestępstwem jest kierowanie pojazdem mając ponad 0,5 promila alkoholu we krwi i grozi za to od 3 do 15 lat pozbawienia prawa jazdy (dożywotnio, jeśli doszło do wypadku), grzywna oraz obowiązkowe świadczenie w wysokości od 5 tys. zł do 60 tys. zł.

Okazuje się też, że są dwa rodzaje takiego przestępstwa - jazda po spożyciu alkoholu, gdzie zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila lub jazda w stanie nietrzeźwości przekracza 0, 5 promila. W pierwszym przypadku są to zazwyczaj osoby, które piły alkohol dzień wcześniej, a który nadal znajduje się w ich krwi... I tutaj przechodzimy do sedna - co robić, aby uniknąć takich sytuacji? Oczywiście, przede wszystkim nie pić, ale jeśli już tak się zdarzy, to najlepiej mieć ze sobą alkomat, który z wielką dokładnością odpowie nam na pytanie "czy mogę usiąść już za kierownicę?"!

Alkomatów jest do wyboru do koloru, od tańszych i niewielkich, do droższych, które niejednokrotnie mają też inne funkcje oprócz pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Chcąc dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w  link https://www.promil-lab.pl/ lub w słowa podświetlone na niebiesko.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka