poniedziałek, 17 maja 2021

MAŁA JAPONIA...

 

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.malajaponia.pl/galeria-ogrod-japonski/

Nareszcie mamy wiosnę, wraca też normalność. Otwarte ogródki w kawiarniach, parki, muzea, a przede wszystkim słońce i rośliny budzące się do życia zachęcaja nas do wyjścia czy wyjazdu z domu i zachwacania się naturą.W związku z tym chcę Was dziś zaprosić do zwiedzania... Małej Japonii.


Nie będziecie musieli odbywać dalekiej podróży do Japionii, bo ta, o której chcę Wam napisać znajduje się zupełnie blisko, w Polsce - w Karkonoszach, a dokładniej mówiąc w miejscowości Przesieka. Historia Małej Japonii sięga lat 80 tych. ubiegłego wieku. To już wtedy na podmokłej łące powstały stawy i pierwsze orientalne rośliny. Początkowo miało być kameralnie, taka rodzinna działka, jednak miłośc do Kraju Kwitnącej Wiśni sprawiła, że został stworzony ogród dostępny dla zwiedzających - Mała Japonia, któremu przyświeca konkretna idea. 

Właściciele ogrodu nigdy nie mieli konkretnego planu na ogród, a tematyka powstała droga eliminacji. Nawieziono 50 tyś. ton kamieni. Zasypano jedne stawy, by zbudować czy przesunąć  inne. Zadbano też o rodzimą roślinność i w japońską koncepcję wkomponowano rosnące wierzby, buki czy lipy oraz krzewy, na przykład rododendrony. Z pasją zaczęto też kolekcjonowac drzewka bonsai. Kilkakrotnie odwiedzano Japonię by szukać inspiracji w ogrodach japońskich mających po kilkaset lat. 

Właściciele sa zafascynowani nie tylko roślinnością japońską - kochają także kulturę i historię tego kraju. W swym ogrodzie stale dodaja nowe atrakcje, tworza przestrzeń do wypoczynku, orgnizują festiwale roślinności oraz warsztaty tematyczne związane z Japonią. Dla dzieci powstał plac zabaw otoczony plążą, a patronuje mu Liczyrzepa czyli legendarny Duch Gór Karkonoszy. Na miejscu można też zwiedzić prywatne muzeum kolekcji zbroi japońskich czy wystawę lalek japońskich. Na koniec zwiedzania można usiąść wygodnie w kawiarence japońskiej "Siruwia" czy odwiedzić sklepik "Kyoto Selection" (dostępny także on line). 

Zapraszam na stronę Małej Japonii, na którą przeniesiecie się klikając w link pod zdjęciem lub w słowa podświetlone na niebiesko. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka