piątek, 18 marca 2022

PRAWA PACJENTA - ODSZKODOWANIE ZA BŁEDY MEDYCZNE...

 

Zdjęcie pochodzi ze strony https://prawapacjenta.org/kancelaria-bfp-prawo-medyczne/


Od dłuższego czasu dochodzę do wniosku, że podczas leczenia wielu moich znajomych nastąpiło bardzo dużo błędów medycznych, a efektem tego były brak efektów w leczeniu.. Lekarze zawsze twierdzili, że stosują terapie, które są dostępne, a jednak z czasem i z moją coraz większą wiedzą, okazuje się, że nie do końca to prawda.


Przewertowałam kilka stron, poczytałam, byłam na konferencjach medycznych i już wiem, że w wielu przypadkach pacjentowi należy się  odszkodowanie za błędy medyczne.  Należy się ono w chwili gdy leczenie jest

"sprzeczne z zasadami nauki i wiedzy medycznej w zakresie, jaki jest dostępny lekarzowi. Błędy medyczne na gruncie prawa cywilnego obejmują również działanie, a także zaniechania ze strony pracowników służby zdrowia. Wśród najpopularniejszych postaci błędów medycznych warto wymienić niewłaściwą diagnozę, zaniechania w leczeniu i diagnostyce, a także nieprawidłowy sposób leczenia."

...zaniechanie pracownika służby zdrowia - ilu pacjentów onkologicznych usłyszało  "nic już dla Pana/Pani nie mamy, proszę przyjść za pół roku"? Czy  to już zaniechanie? A czy wypisanie recepty i oznajmienie pacjentowi, że może ten lek wykupić wyłącznie w aptece x, a później okazuje się, że owa apteka należy do krewnego i jest w niej dużo drożej niż w innych, to zaniechanie? A czy informacja, że leku, który nie jest refundowany nie poda pacjentowi żaden szpital, a okazuje się, że to nieprawda, to zaniechanie? Można się tutaj tylko się domyślać, ale nawet jeśli to jest błąd lekarski, to pacjent i jego rodzina sami sobie nie poradzą z zawiłymi kwestiami prawnymi, jak również medycznymi, bo nie mają ani takiej wiedzy medycznej, ani prawnej, ani chyba sił, by walczyć z wiatrakami.


Na szczęście są kancelarie zajmujące się takimi sprawami i podchodzące do klienta w sposób fachowy i indywidualny. Kancelarie te  zostały stworzone po to, aby reprezentować poszkodowanych pacjentów w tych trudnych sprawach. Spore grono osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że mają możliwość odszkodowania ze strony lekarza czy szpitala. Żyję w środowisku chorych i widzę codziennie jak wiele w nich cierpienia i strachu przed chorobą. Jest tego tak wiele, że nawet nie mają sił, by walczyć jeszcze o odszkodowania, albo tak mocno ufają lekarzom (albo chcą ufać), że nie zauważają oczywistych pomyłek.

Na stronie Ośrodka Pomocy Poszkodowanym czytam, że:

"Jednym z głównych zakresów praktyki naszej kancelarii są sprawy związane z dochodzeniem roszczeń za tzw. błędy medyczne. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w prowadzeniu procesów odszkodowawczych jesteśmy w stanie zaproponować Państwu najbardziej korzystne rozwiązania. Prócz procesów dotyczących świadczeń zdrowotnych podejmujemy się dochodzenia odszkodowań z tytułu szkód w związku z zarówno wypadkami komunikacyjnym, jak również incydentami lotniczymi. Ze względu na przyjęte przez nas standardy, nie reprezentujemy poszkodowanych w postępowaniach dotyczących szkód wynikających z zabiegów medycyny estetycznej oraz plastycznej."

Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, że np. niedotlenienie dziecka podczas ciąży i porodu może skutkować trwałym kalectwem dzieciątka, a powodem tego stanu jest złe prowadzenie ciąży, a następnie zła ocena stanu pacjentki i dziecka podczas porodu. Jeżeli spotkała Was taka sytuacja, macie prawo do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, odszkodowania za poniesione straty finansowe wskutek błędu medycznego, rentę naopiekę nad dzieckiem i inne zwiększone potrzeby, a także świadczenia z tytułu utraty widoków na przyszłość.

To samo tyczy się źle odczytanych wyników badań np. RTG, krwi czy TK. I tu przypomina mi się jak pewna pani neurolog leczyła przez lata mojego męża na ból kręgosłupa, nawet zrobiła mu rezonas, a on miał raka nerki... którego było widać na wyniku rezonansu, ale niestety pani neurolog nie chciało się spojrzeć na płytę. Opierając się tylko na opisie radiologa popełniła błąd, ale w tym wypadku nie tylko ona, bo opisujący wynik również zawinił. Długo by opowiadać o naszej słuzbie zdrowia. Chyba każdy wie jaka jest i każdy spotkał się w swym życiu chociaż raz z błędem lekarskim. Dlatego Kochani działajcie i nie pozwólcie by lekarzom uszły na sucho ich brak wiedzy i empatii. Macie swoje prawa jako pacjenci i korzystajcie z nich https://prawapacjenta.org/

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Cieszę się, że tu jesteś. Twoja obecność jest moją motywacją. Zapraszam.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka